Sorrento Barstool
Item Code
SRBSCR
Orbital style padded, distressed charcoal vinyl barstool with stylish black base.
Login to view and save your favorite products, access our Space Planner tool, and view account history.
The Sorrento Barstool brings bold style and comfort to bar height seating areas. Its orbital inspired padded seat is upholstered in distressed charcoal vinyl and paired with a sleek black base, creating a modern look with visual depth.
| Color Details | Distressed Charcoal |
|---|---|
| Length | 23 |
| Depth | 19 |
| Height | 43.25 |
| Floor to Seat Height | 30.00 in |
| Seat Dimensions | 20.00 in L x 17.50 in D |
| Weight | 20.000000 |
| Weight Limit | 300 lbs |
| Material | Foam, Steel, Vinyl |