Sorrento Swivel Chair
Item Code
SRSWCR
Orbital style padded, distressed charcoal vinyl chair with sleek black swivel base.
Login to view and save your favorite products, access our Space Planner tool, and view account history.
Orbital style padded, distressed charcoal vinyl chair with sleek black swivel base.
The Sorrento Swivel Chair pairs a dramatic orbital styled seat in distressed charcoal vinyl with a sleek black return-to-center swivel base. This chair is ideal for conversational settings that demand both style and comfort.
| Color Details | Distressed Charcoal |
|---|---|
| Length | 26 |
| Depth | 24.5 |
| Height | 32.25 |
| Floor to Seat Height | 18.50 in |
| Seat Dimensions | 20.00 in L x 17.50 in D |
| Weight | 25.000000 |
| Weight Limit | 300 lbs |
| Material | Foam, Steel, Vinyl |