Cabo Chair
Item Code
CACHGN
Casual fern green accent chair with a teak-toned "wood look" metal frame. Suitable for both indoor and outdoor events.
Login to view and save your favorite products, access our Space Planner tool, and view account history.
Elevate your seating game with an effortlessly chic accent chair, boasting a fern green design with a teak-toned, "wood look" metal frame. The Cabo Chair offers unparalleled style, both indoors and outdoors. It's a must-have for those who desire a touch of elegance and comfort no matter where the event unfolds.
Pairs well with the Cabo Sofa.
| Color Details | Fern Green |
|---|---|
| Length | 31.5 |
| Depth | 34.5 |
| Height | 33 |
| Floor to Seat Height | 18.00 in |
| Seat Dimensions | 22.25 in L x 21.00 in D |
| Weight | 44.250000 |
| Weight Limit | 350 lbs |
| Material | Foam, Olefin, Steel |
| Features | Indoor/Outdoor |
| Please Note | We recommend placing outdoor products under a tent or similar covering to prevent damage and potential replacement fees. Contact your account executive for venue approval. |