Endless Large Curve Low Back Chair, Emerald Velvet
Item Code
ECLCEC
Modular large concave curve low back chair with channel-stitch detailing in a rich, emerald velvet and matte black legs.
cortevents.com will be down for maintenance on Thursday, April 2nd between 5pm-6pm PST. We apologize for the inconvenience and thank you for your patience.
Login to view and save your favorite products, access our Space Planner tool, and view account history.
Modular large concave curve low back chair with channel-stitch detailing in a rich, emerald velvet and matte black legs.
| Color Details | Emerald |
|---|---|
| Length | 60.5 |
| Depth | 38.5 |
| Height | 27 |
| Floor to Seat Height | 15.00 in |
| Seat Dimensions | 38.00 in L x 22.00 in D |
| Weight | 103.000000 |
| Weight Limit | 300 lbs per seat |
| Material | Velvet |
| Features | Modular |
| Stitching Style | Channel |