Blade Barstool, Red
Item Code
BLDBRD
Minimalistic and vibrant red barstool perfect for indoor and outdoor events.
Login to view and save your favorite products, access our Space Planner tool, and view account history.
Minimalistic and vibrant red barstool perfect for indoor and outdoor events.
Minimalistic and vibrant, this small profile red barstool brings back a nostalgic "Schoolhouse Rock" style to your bar seating arrangements. Perfect for indoor and outdoor events. Also available in sky blue.
| Color Details | Red |
|---|---|
| Length | 20.5 |
| Depth | 20 |
| Height | 40.5 |
| Floor to Seat Height | 30.25 in |
| Seat Dimensions | 14.00 in L x 15.75 in D |
| Weight | 11.000000 |
| Weight Limit | 400 lbs |
| Material | Plastic |
| Features | Customizable, Indoor/Outdoor |
| Please Note | We recommend placing outdoor products under a tent or similar covering to prevent damage and potential replacement fees. Contact your account executive for venue approval. |