Blade Chair, Red
Item Code
BLDCRD
Minimalistic and vibrant red chair perfect for indoor and outdoor events.
Login to view and save your favorite products, access our Space Planner tool, and view account history.
Minimalistic and vibrant, this small profile red chair brings back a nostalgic "Schoolhouse Rock" style to your group seating arrangements. Perfect for indoor and outdoor events. Also available in sky blue and black.
| Color Details | Red |
|---|---|
| Length | 20.5 |
| Depth | 19 |
| Height | 30.5 |
| Floor to Seat Height | 17.75 in |
| Seat Dimensions | 15.00 in L x 16.75 in D |
| Weight | 9.000000 |
| Weight Limit | 400 lbs |
| Material | Plastic |
| Features | Customizable, Indoor/Outdoor |
| Please Note | We recommend placing outdoor products under a tent or similar covering to prevent damage and potential replacement fees. Contact your account executive for venue approval. |