Beverly Oasis Large Grouping, Linen Fabric
Item Code
BLLPAC
Large channel stitch modular ottoman system in soft linen fabric.
cortevents.com will be down for maintenance on Thursday, April 2nd between 5pm-6pm PST. We apologize for the inconvenience and thank you for your patience.
Login to view and save your favorite products, access our Space Planner tool, and view account history.
Channel stitch modular ottoman system in soft linen fabric works with Beverly Bench Ottomans to create large, stand alone seating configurations.
| Color Details | Linen |
|---|---|
| Length | 139 |
| Depth | 80 |
| Height | 28 |
| Floor to Seat Height | 18.00 in |
| Seat Dimensions | 20.00-30.00 in D |
| Weight | 345.000000 |
| Weight Limit | 350 lbs per seat |
| Material | Fabric |
| Features | Modular |