Lyon Chair, Sage Green
Item Code
LYCHGN
Casual yet sophisticated sage green chair suitable for both indoor and outdoor spaces. Also available in warm sand.
Login to view and save your favorite products, access our Space Planner tool, and view account history.
The Lyon Chair demonstrates how a seemingly casual design can possess an understated elegance and sophistication. Whether used indoors or out, the sage green chair will elevate your event design. Also available in warm sand.
| Color Details | Sage Green |
|---|---|
| Length | 21.5 |
| Depth | 20.5 |
| Height | 30.5 |
| Floor to Seat Height | 18.00 in |
| Seat Dimensions | 20.00 in L x 18.50 in D |
| Weight | 10.500000 |
| Weight Limit | 330 lbs |
| Material | Plastic |
| Features | Indoor/Outdoor |
| Please Note | We recommend placing outdoor products under a tent or similar covering to prevent damage and potential replacement fees. Contact your account executive for venue approval. |